Повернутись назад

Гуманітарне розмінування сільськогосподарських земель: оновлені можливості для власників та орендарів

Центр гуманітарного розмінування є неприбутковою установою, що працює під управлінням Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України. Його головна мета — практичне здійснення заходів гуманітарного розмінування, зокрема сільськогосподарських земель.

Проблема забруднення вибухонебезпечними предметами є однією з ключових для України. Значна частина орних земель на деокупованих територіях і в районах бойових дій залишається небезпечною. Це не лише питання безпеки, а й відновлення економіки, продовольчої стабільності та повернення людей до звичного життя.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2024 року № 284, Центр визначено виконавцем державної програми з компенсації витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення. З серпня 2024 року Центр розпочав реалізацію цієї програми, провівши понад 100 процедур закупівель послуг із розмінування та уклавши понад 90 договорів.

10 жовтня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 1301, якою внесено зміни до Порядку № 284. Відтепер право на компенсацію за гуманітарне розмінування мають не лише юридичні особи, а й фізичні особи — власники або користувачі земель сільськогосподарського призначення, зокрема домогосподарства та самозайняті аграрії.

Щоб отримати компенсацію, виробники сільськогосподарської продукції можуть подати заявку в електронній формі через Державний аграрний реєстр або у паперовій формі — до місцевих органів влади. Після перевірки даних органи місцевого самоврядування формують перелік заявників і надсилають його до Центру гуманітарного розмінування для подальшого розгляду.

Ці зміни дозволяють ширшому колу аграріїв отримати допомогу на очищення своїх земель від вибухонебезпечних предметів. Це важливий крок до відновлення безпечного використання українських сільськогосподарських територій, підтримки фермерів та зміцнення продовольчої безпеки держави.

Васники та орендарі земель сільськогосподарського призначення громади можуть звертатися за консультаціями щодо участі в програмі гуманітарного розмінування відповідно до вимог постанов № 284 та № 1301.

27 жовтня 2025
Повернутись назад